WordPress Ortam Kitaplığınızı Nasıl Temizlersiniz?

wordpress-ortam-kitapliginizi-nasil-temizlersiniz

WordPress Ortam Kitaplığı’nda web sitesi sahipleri tüm resimleri, PDF’leri ve diğer medya dosyalarını saklayabilir. Veritabanına çok sayıda dosya yerleştirilirse, dosya sistemi daha fazla kalabalıklaşır. Muhtemelen, depolama alanı maliyetini artıracak ve web sitenizin performansını düşürecektir, çünkü tarayıcının aynı görüntünün birden çok kopyasını indirmesi zaman alacaktır.

Burada, bu makalede, WordPress medya kitaplığınızı kolayca temizlemenin yollarını göstereceğiz. Öncelikle, WordPress Ortam Kitaplığını temizlemenin önemi ile ilgili bazı nedenler.

WordPress Ortam Kitaplığını Temizlemek Neden Gereklidir?

WordPress, web sitenize yük getiren birkaç medya dosyası kopyası oluşturur. Ve bir süre sonra bu, veritabanında WordPress web sitenizin hiçbir yerinde kullanılmayan bir dizi dosyaya yol açar. Şüphesiz, web sitenizde dağınık hale gelebilecek resimleri, PDF’leri ve diğer çeşitli dosyaları yüklemek kolaydır. Ayrıca, Ortam Kitaplığı, web sitesinde artık kullanılmayan yinelenen dosyalar ve diğer dosyalarla dağınık hale gelebilir.

Bu nedenle, WordPress medya kitaplığınızı temizlemek , barındırma sunucunuzdaki disk alanını korur ve yedekleme boyutlarını azaltır. Bu, barındırma alanından sonra paranızı kurtarmanıza yardımcı olur.

  1. Görsellerinizi Yeniden Boyutlandırın

    Kullandığımız hız testlerinde sitelerin %60’ından fazlası site ağırlığı olarak görselleri gösterir. Ortam kütüphanesine büyük boyutlarda görüntüler koymak yerine daha küçük boyutlu görüntüler yüklemek, web sunucunuzdaki kullanılabilir alanı artırmanıza yardımcı olabilir.

    Bunun dışında görseller web sitenizin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) üzerinde hayati bir etkiye sahip olabilir. Görüntü kalitesini etkilemeden görüntülerin boyutunu azaltabilirseniz, bu, web sayfası yükleme hızını olumlu yönde etkileyecek ve web sitelerinizdeki kullanıcı deneyimini artıracaktır.

  2. Kullanılan Görsel Sayısını Azaltın

    Web siteniz için depolama alanı miktarı her zaman barındırma planınıza bağlı olacaktır. Sizin için, web sitenize daha büyük medya yüklenen dosyalar nedeniyle kullanılan depolamayı sınırlamak veya azaltmak gerçekten çok önemlidir. Çünkü sonuçta web sitenizin işlevlerini azaltacaktır. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için web sitenizde kullanılan veritabanı depolama alanınızı azaltmanız gerekir.

    Size bir örnek vereyim, web sitenize ne kadar çok dosya yüklerseniz, farklı web tarayıcılarına yüklenmesi uzun zaman alacaktır. Web sitenizin hızını yavaşlatabilir. Belki de ziyaretçiler web sitenizden ayrılır ve bir daha asla geri dönmez.

Author:

Merhabalar ben Kenan, 21 Nisan 1995 Ordu/Ünye doğumluyum. İlköğretim ve lise öğrenimimi Ünye'de gerçekleştirdim. İstanbul'da yaşıyorum ve Marmara Üniversitesi BÖTE bölümünde öğrenciyim.

Yaklaşık 7 senedir Wordpress üzerinde geliştirmeler yapıyorum ve 7 sene içerisinde Levent Ofis, Doğan Burda, İçerikler.com, OptimumBC, Knowledge Club, Gittigidiyor(Blog), Cimri.com gibi firmalarda çalışma deneyimlerim oldu.

Aktif olarak Levent Ofis, OptimumBC, İçeriklercom ile çalışıyorum.

Wordpress, PHP, MYSQL, HTML/CSS/JS, Google Adwors, Digital Pazarlama, Google Adsense, Google Analitik, Google Search Console, SEO alanlarında çoğu Google üzerinden olmak üzere sertifikalarım mevcut.

Sevgilerle kalın
Teşekkürler
Kenan Keskin
0 553 625 95 61

Bir cevap yazın