En İyi Ses Düzenleme Programları

Podcast oluşturmak, videoların seslerine efekt eklemek veya bir toplantı kaydındaki duraklamaları kesmek için ses düzenleme programına ihtiyacımız vardır. Beceri düzeyinize, ne için kullanacağınıza ve bütçenize göre seçeceğiniz ses düzenleme programı farklılık gösterebilir. YeniDers ekibi olarak sizler için en iyi ses editörlerini listeledik.

 • Adobe Audition CC (macOS, Windows)
 • Audacity (macOS, Windows, Linux)
 • Ocenaudio (macOS, Windows, Linux)
 • Acoustica Standard Edition (macOS, Windows)
 • Amadeus Pro (macOS)
 • Fission (macOS)
 • Hindenburg Journalist (macOS, Windows)
 • SOUND FORGE Audio Studio 12 (Windows)
 • TwistedWave Online (Web)
 • TwistedWave Mac (macOS)
 • WaveLab Elements (macOS, Windows)

 

ADOBE AUDITION CC (MacOS, WINDOWS)

Adobe Audition CC, büyük bir bütçeye sahip olanlar için en iyi ses editörü diyebiliriz. Uygulama her yıl güncellenir ve güncellemeyle birlikte uygulamaya yeni özellikler eklenir. Audition, hem tek parçalı bir düzenleyici hem de sesleri kaydetmek ve katmanlamak için çok parçalı bir karıştırıcı olarak işlev göremektedir.

Uygulama, aynı anda birden fazla kaynağı ve harici eklentileri (VST, VST3 ve AU) kaydetme desteğiyle yeterli donanıma sahip bir dijital ses iş istasyonu olarak kullanılabilir. Adobe ayrıca, kaydınızda istenmeyen bir ses yakalamanıza ve bu istenmeyen ses aralığını tüm dosyadan kaldırmanıza olanak tanıyan araçlarını ekledi. Ayrıca sizin için istenmeyen sesleri akıllıca algılamayı, patlama ve tıklamaları gidermek için otomatik veya nokta iyileştirmeyi de kullanabilirsiniz.

Sık kullandığınız eylemleri, Sık Kullanılanlar menüsünde olacak kaydedebilirsiniz. Bu sayede araçlara ulaşımınız daha kolay olacaktır. Audition’ın arayüzünü, sesten videoya düzenleme, radyo prodüksiyonu ve çift monitör kurulumları için mevcut görevinize uyacak şekilde kolayca değiştirebilirsiniz. Tüm bu özellikler Adobe Audition’ı pahalı olsa da oldukça yetenekli bir ses editörü yapar.

Adobe Audition CC Fiyatı

Aylık 20,99 ABD doları (yıllık olarak faturalandırılır) ; Photoshop, Premiere Pro ve Illustrator dahil Adobe’nin eksiksiz uygulama paketine erişimi olan bir Creative Cloud planı için aylık 52,99 ABD doları (yıllık olarak faturalandırılır).

 

AUDACITY (MacOS, WINDOWS, LINUX)

Audacity, paranın satın alamayacağı, en yetenekli, ücretsiz, çok kanallı düzenleme ve kayıt için en iyi ses editörüdür. Kullanıcılara, eksiksiz bir düzenleme ve yönetim araçları seçeneklerini sunar. Açık kaynak geliştirme modeli kullanmasına rağmen, ücretli ürünler için ayrılmış birçok özellik de yer almaktadır.

Düzenleyicide bir kompresör, gürültü azaltma ve otomatik onarım aracı dahil olmak üzere bir efekt kitaplığı, VST, AU, LADSPA ve LV2 formatında harici ses efektleri ve ses oluşturucu eklentileri için destek de vardır. Ogg Vorbis, FLAC ve M4A gibi çok çeşitli formatların içe ve dışa aktarılmasını destekler.

Basit ve eski bir arayüze sahip olması bu uygulamayı diğer rakip uygulamaların gerisinde bırakıyor. Aynı anda birden fazla ses kaynağı kaydedemez veya düzenlemeler yapamazsınız. Ücretsiz olmasını göz önünde bulundurursak sınırlamalara rağmen yeterli bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Audacity Fiyatı: Ücretsiz

 

OCENAUDIO (MacOS, WINDOWS, LINUX)

Ocenaudio, basit, hızlı düzenlemeler için en iyi ücretsiz ses düzenleyicisidir. Arayüzü karmaşık gibi görünse de Audacity’den farkı minimal bir arayüze sahip olmasıdır. Ocenaudio, temel kırpma ve pano işlemlerine ek olarak, VST eklentileri (ve Mac’te AU eklentileri) için bir dizi efekt ve destek içerir. Bunlar arasında basit gürültü azaltma işlemleri, filtreler, 31 bantlı bir ekolayzır, artı zaman ve aralık ayarı bulunur.

Basit bir editördür ancak Audacity’nin arayüzünü eski bulan kullanıcılar için mükemmeldir. Akıllı bellek yönetimi sayesinde ocenaudio, büyük dosyaları performans düşmeden düzenlemek konusunda mükemmeldir. Bu özellik ücretsiz düzenleyiciler için nadir görülen bir özelliktir. Çok kanallı desteğe veya Audacity’nin içerdiği tüm efektlere ve eklentilere ihtiyacınız yoksa, ocenaudio sizin için en iyi düzenleyicidir.

Ocenaudio Fiyatı: Ücretsiz

 

ACOUSTICA STANDARD EDITION (MacOS, WINDOWS)

Acoustica Standard Edition, efekt zincirleri oluşturmak ve dağıtmak için en iyi ses editörüdür. Bütçenizi aşmayacak bir pakette, ücretsiz ses düzenleyicinizden daha fazlasını sunar. 32 bit ses desteği ve 384 kHz’e kadar örnekleme hızları ile yüksek çözünürlüklü bir ses düzenleyicisidir. Çok kanallı karıştırma veya tek kanallı dalga biçimi düzenleme için Acoustica’yı kullanabilirsiniz.

Temel efektler arasında bir sınırlayıcı, bir ekolayzır ve kayıtlardan tıslama, patlama ve uğultuyu gidermek için bir ses geri yükleme araçlarının bulunduğu paket vardır. Acoustica ayrıca VST, VST3 ve AU formatındaki eklentiler için destek içerir. Bunların her biri birbirine zincirlenebilir, kaydedilebilir ve birden çok oturum ve dosya arasında bir tıklama ile dağıtılabilir. Ekolayzır, sınırlayıcı, eklenti ve daha fazlasını eklemek için + düğmesini tıklayarak ana arayüzdeki “İşleme Zinciri” kutusunda efektlerinizi oluşturabilirsiniz. Acoustica aynı zamanda genel yayın standartlarıyla uyumludur ve video müzikleriyle çalışmayı kolaylaştırır. Daha profesyonel özellikler olsun istiyorsanız, Acoustica’nın Premium Sürümü bu isteklerinizi yerine getirecektir.

Acoustica Fiyatı: Standart Sürüm için 59,90 ABD doları; Premium Sürüm için 199,90 ABD dolarıdır.

 

AMADEUS PRO (MacOS)

Amadeus Pro, tek tıklamayla ses onarımı ve toplu işlemler için en iyi ses düzenleyicisidir. “Ses düzenleme için İsviçre çakısı” olan Amadeus Pro , Mac için kullanılan çok kanallı bir ses düzenleyicisidir. Güzel tasarlanmış bir arayüz, oynatma kontrolleri, kayıt düğmesi ve yeni parçalar eklemek veya stereo kayıtları ayrı ayrı parçalara bölmek gibi çok kanallı işlevlerin olduğu en temel işlemler için yalnızca bir avuç simge görüntüler. Diğer çoğu işlev, menü çubuğu veya bir klavye kısayolu aracılığıyla tetiklenir.

Temel düzenleme işlemlerine ek olarak Amadeus, efektler uygulamak, meta verileri yazmak ve birden çok ses dosyasını basit bir sürükle ve bırak arayüzü aracılığıyla dönüştürmek için bir toplu işlem modülü içerir. Uygulama, AU formatındaki eklentileri bir tıkla seçilen dosyalara uygulamanıza izin verir.

Amadeus Pro, dosyanızın hata kontrolünü yapan ve onarmaya çalışan Onarım Merkezi adlı bir araç içerir. Baş Pencere> Onarım Merkezi ve ardından sonraki bul dosyanızın içinden hataları düzeltin. Kaydınıza uygulamadan önce onarılan bölümü dinleyebilirsiniz. Onarım Merkezi aracının doğası bunu özellikle kolaylaştırır. Eğer Mac cihazınızda bir optik sürücü varsa, kayıtlarınızı CD’ye kaydetmek için yerleşik bir yazma aracı da bulunmaktadır.

Amadeus Pro Fiyatı: 59,99 $

 

FISSION (MacOS)

Fission, Mac işletim sistemli cihazlarda hızlı ve basit düzenlemeler için en iyi ses düzenleyicisidir. Baştan sona macOS düşünülerek oluşturulmuş bir uygulamadır. Fission, rakip uygulamalarda bulunan özelliklerin çoğundan yoksundur. Solmalar uygulayabilir, sesi normalleştirebilir veya bölümleri yükseltebilirsiniz, ancak ekolayzır yoktur, gürültü azaltma yoktur ve eklentiler desteklenmeZ. Birden fazla girişin çok kanallı düzenlemesi veya kaydı yoktur.

Düzenleyici, dosyaları bir formattan diğerine dönüştürmek için bir toplu işlemciye sahiptir. Bölgeleri Fission’da bölümler olarak işaretleyerek, ardından Dosya menüsü altında dışa aktararak (veya iPhone zil sesi biçiminde dışa aktararak) sesinizi bölümlere ayrılmış MP3 veya AAC dosyaları olarak dışa aktarın. Makul bir fiyat noktasında basit bir düzenleyicidir ve asla kullanmayacağınız özelliklerle boğulmak istemiyorsanız mükemmeldir.

Fission Fiyatı: 29 $

 

HINDENBURG JOURNALIST (MacOS, WINDOWS)

Hindenburg Journalist, gazeteciler ve podcast yayıncılar için en iyi ses editörüdür. Sözlü sözcüklerle, sohbet sesleriyle çalışan profesyonellere yönelik çok kanallı bir ses editörüdür. Doğrudan uygulamaya kayıt yapabilir veya kaydettiğiniz ses kayıtlarını düzenleyebilirsiniz. Röportajları bir araya getirmek veya podcast üretmek için çok işinize yarayacaktır.

Uygulamanın öne çıkan özelliği, sizin için seviyeleri idare etme yeteneğidir. Parçaların sesini otomatik olarak artırmasını veya azaltmasını isteyebilirsiniz. Ardından, sesinizi yayınlamak üzere optimize etmek, ses parçalarını geliştirmek için yerleşik profil oluşturucuyu kullanabilirsiniz.

Hindenburg, projeleri bir zaman çizelgesine göre oluşturmayı ve düzenlemeyi kolaylaştırır. Kayıt sırasında işaretler ekleyebilir veya sesi bölümlere göre ayırabilirsiniz böylece önemli ses parçalarınızı koruyabilirsiniz. Uygulamanın pano işlevi, en üstteki klibi özel bir kısayol ve yapıştırma yeteneği ile ses parçalarınızı, müziğinizi, ortamınızı ve diğer ses kliplerinizi bölebileceğiniz dört grup sağlar.

Hindenberg Journalist Fiyatı: 95 $

 

SOUND FORGE AUDIO STUDIO 12 (WINDOWS)

SOUND FORGE Audio Studio 12 , Windows için uygun fiyatlı bir ses editörüdür. Mac’te SOUND FORGE Pro’nun bir sürümü varken, yalnızca Windows kullanıcıları daha ucuz olan Audio Studio 12’yi kullanabiliyor. Uygun fiyat etiketine rağmen, Audio Studio 12 ses düzenleme ve çeşitli formatlarla dışa aktarma için güçlü bir araçtır.

Çok kanallı bir düzenleyici değil, tek bir stereo dosyaya veya kayda odaklanıyor. Dosyaları kesmek, kayıtları birleştirmek, sesleri temizlemek ve efektler uygulamak yaygın görevleri arasında  yer alır. Audio Studio 12, ana uygulamanın yanında bir eklenti olarak çalışan iZotope Ozone Elements ile birlikte gelir. Ozon, kayıtlarınızın minimum çabayla daha zengin ve daha etkili görünmesini sağlamak için profesyonelce tasarlanmış ön ayarlar içerir.

Video entegrasyonu, Audio Studio 12’nin güçlü noktalarından biridir. Düzenlemelerinizi yaparken bir video dosyasını açabilir ve zaman çizelgesinde tek tek kareleri görebilirsiniz. Film müziğinizi geliştirdiğinizde, her şeyi yeniden işlemek için zaman ayırmanıza gerek kalmadan, bu ses dosyasını videoda birleştirmek veya “yeniden birleştirmek” kolaydır.

SOUND FORGE Audio Studio 12 Fiyatı: 59,99 $

 

TWISTEDWAVE ONLINE (WEB)

Twistedwave, web tabanlı ses düzenleme için en iyi ses düzenleyicisidir. Web uygulamaları çökme eğilimindedir ve çoğu zaman internet bağlantınızın hızı ne kadar üretken olabileceğinizi belirler. Bu yüzden web tabanlı bir programda ses düzenlemenin ne kadar etkili olduğu tartışılır.

Bunu akılda tutarak, TwistedWave Online iş için en iyi bulut tabanlı araçtır. Ücretsiz plan, beş dakikalık mono kayıtlar, 48kHz’de 16 bit ses ve bir hesap açtığınızda bir saatlik ücretsiz çevrimiçi depolama ile sınırlıdır. Bu sınırları artırmak ve stereo kaydı etkinleştirmek için premium planlara kaydolabilirsiniz. TwistedWave Online’ı kayıtlar oluşturmak ve zaten sahip olduğunuz dosyaları düzenlemek için kullanabilirsiniz. Mikrofonunuza erişim izni verebilir ve doğrudan bir tarayıcıya kayıt yapın veya düzenlemek için kendi dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Elbette, düzenlemeden önce dosyanızın yüklenmesini beklemeniz gerekir ve uygulamayı kullanırken kayıttan yürütmede bazı gecikmeler olabilir.

TwistedWave Online, olağan düzenleme özelliklerinin yanı sıra birkaç efekt içerir. Sesi yükseltebilir, solmalar oluşturabilir ve hızı değiştirebilirsiniz. Bulut tabanlı bir düzenleyici için şaşırtıcı derecede iyi çalışan TwistedWave’in kendi VST efektleri kitaplığını da uygulayabilirsiniz.

TwistedWave Çevrimiçi Fiyat: Ücretsiz; Stereo düzenleme, 20 dakikalık dosya uzunlukları ve 10 saatlik çevrimiçi depolama için ayda 5 ABD Dolarından başlayan fiyatlarla

 

TWISTEDWAVE Mac (MacOS)

TwistedWave Mac , premium bir fiyat noktasında yalnızca Mac’e özel bir düzenleyicidir. Ses dosyalarında hızlı düzenlemeler yapmak, yerleşik efektleri kullanarak sese hakim olmak ve toplu işlem yapmak için uygundur. Arayüz minimaldir ve duyarlıdır ve efektlerin uygulanması veya büyük dosyaların işlenmesi arka planda gerçekleşir.

Kullanışlı özellikler arasında, sessizlikleri algılamanıza ve kalan sesi ayrı dosyalar olarak dışa aktarmanıza olanak tanıyan akıllı bir sessizlik sinyalleri bulunur. Uygulama tarafından desteklenen VST ve AU eklentileri dahil olmak üzere birçok yerleşik efekti vardır. Ayrıca kendi efekt yığınlarınızı oluşturabilir ve bunları tek bir tıklama ile dağıtabilirsiniz. Fission gibi daha basit bir düzenleyiciyle karşılaştırıldığında TwistedWave,  daha gelişmiş özellikler içerir.

TwistedWave Mac Fiyatı: 79,90 $

 

WAVELAB ELEMENTS (MacOS, WINDOWS)

WaveLab Elements, abonelik olmadan Adobe Audition’a alternatif için en iyi ses düzenleyicisidir. Profesyonel uygulama açısından, geniş bir efekt yelpazesi ve profesyonel kullanıcılara yönelik bir arayüz dahil olmak üzere birçok benzerliği paylaşır. Sesi normal bir dalga formunda düzenleyebilir veya belirli frekansları ve notaları tanımlamak için spektrogram görünümünü kullanabilirsiniz. Kaydınızın herhangi bir noktasına işaretler ekleyebilir veya daha sonra tekrar ziyaret etmek için kaydın belirli bölgelerini işaretleyebilirsiniz.

WaveLab Elements, stereo görüntüleyiciler zinciri oluşturmanıza olanak tanıyan “modül tabanlı” bir mastering paketiyle birlikte gelir. Daha sonra diğer projelerde kullanmak için özelleştirilmiş modüllerinizi kaydedebilirsiniz. Adobe’nin abonelik tabanlı yaklaşımı olmadan ev müzisyenleri ve podcast yayıncıları için oldukça yetenekli bir araçtır.

WaveLab Elements Fiyatı: 99 $

 


Audacity ve Ocenaudio gibi ücretsiz editörler çoğu kullanıcı için iyi bir başlangıç ​​düzenleme programıdır. Ücretsiz seçeneklerini kısıtlayıcı buluyorsanız, Fission gibi uygun bütçede olan daha hoş çalışma ortamları ve sağlam özellik setleri sağlayan programları tercih edebilirsiniz. Diğer premium ürünler, Hindenburg’un röportajlara ve podcast’lere odaklanması gibi benzersiz faydalar sağlar. TwistedWave ile bir web tarayıcısı aracılığıyla sesi düzenleyebilirsiniz, ancak yalnızca birkaç örnekte idealdir.

Önereceğiniz ses düzenleme programları var mı? Sizin bunlar arasında kullandığınız ya da kullandıklarınız var mı? 

Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

Lütfen bu sayfayla ilgili “haberi yaymayı” da unutmayın. Aşağıdaki sosyal medya simgelerinden birine veya birkaçına tıklamanız yeterlidir.

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Bir cevap yazın