En İyi Ekran Kaydedici Programlar

En İyi Ekran Kaydedici Programlar

 

Bilgisayar ekranın tamamını veya belirli bir alanını kayıt altına alarak PowerPoint sunumunu anlatmak, çeşitli online ders serisini hazırlamak, youtube için online videolar oluşturmak veya online bir ürünü tanıtmak için çeşitli ekran kaydı alma programlarını kullanırız. Sesli anlatım içeren bir video ekranı yakalama olarak da bilinen birçok ekran kaydedici programlar mevcuttur. Bugün sizlere YeniDers ekibi olarak kullanabileceğiniz ekran kaydı alma programlarını derledik.

Yazıdaki Başlıklar

  • En iyi ekran kaydı alma programları
  • Screencast -O- Matic
  • FlashBack Express
  • Loom
  • Icecream Screen Recorder
  • Free Cam
  • Apowersoft Free Online Screen Recorder
  • AceThinker Free Online Screen Recorder

Screencast -O- Matic

İlk programımız oldukça basit bir ara yüze sahip ve oldukça hafif olan Screencast -O- Matic programıdır. Hızlı bir şekilde ekran kaydı almak için bu programı kullanabilirsiniz. Kayıt için sadece ekran, web kamerası veya ikisini birlikte seçebilirsiniz. Kaydedilen videoyu isterseniz bilgisayarınıza Mp4 şeklinde saklayabilir isterseniz de hızlı bir şekilde YouTube’e veya Google drive’e yükleyebilirsiniz. Screencast-O-Matic.com’un ücretsiz sunucu barındırıcısına yükleme yapabilmek için ise siteye üye olup giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Ücretsiz sürümünde maksimum 15 dakika kayıt yapabiliyorsunuz ve video üzerinde editleme yapmak istiyorsanız ücretli kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca Moddle, Google Classroom, Zoom vs. gibi araçlarla entegrasyonu vardır.

Daha detaylı bilgi için: https://screencast-o-matic.com/

Ücret: Ücretsiz, 30 gün deneme, Deluxe (1,65$/aylık), Premier (4.00$/aylık)

Desteklenen OS: Windows, Mac, iOS, Android ve Chromebook

FlashBack Express

Bir diğer ekran kaydı alma programı, kullanımı kolay ve ücretsiz olan FlashBack Express’dir.  Aslında FlashBack sitesinde FlashBack Pro, FlashBack SDK ve FlashBack Express olmak üzere 3 tane versiyon mevcuttur. FlashBack Express’i indirirseniz ücretsiz bir şekilde ekranınızı, web kameranızı, sesleri kayıt altına alabilirsiniz. Herhangi bir zaman sınırlaması olmadan limitsiz bir şekilde videolarınızı kaydedebilirsiniz ancak video üzerinde editleme yapamazsınız. Videolar (.fbr) dosyası şeklinde kaydedilecek isterseniz AVI veya MPEG4 şeklinde dışarıya aktarabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: https://www.flashbackrecorder.com/express/

Ücret: Ücretsiz, Pro için 49$ (Bir kez öde, sonsuza kadar kullan)

Desteklenen OS: Windows

Loom

Hem bireysel ve hem de kurumsal olarak kullanabileceğiniz bir diğer ekran kaydı alma programı Loom’dur. Ekranınızın, kameranızın veya her ikisinin video mesajlarını kaydedin ve paylaşın. Bir e-posta yazmaktan veya canlı toplantı yapmaktan daha hızlı olan bu program sayesinde bir ekip oluşturarak evinizden veya ofisinizden kolay bir şekilde video paylaşabilirsiniz. Loom, mesajınızı anında paylaşılabilir videolar aracılığıyla iletmenize yardımcı olan bir video mesajlaşma aracıdır. Loom ile kameranızı, mikrofonunuzu ve masaüstünüzü aynı anda kaydedip hızlı bir şekilde video linkini paylaşabilirsiniz. Loom, iletişim kurmanın daha verimli, anlamlı ve etkili bir yoludur. Loom’un ücretsiz versiyonunda 5 dakikadan uzun olmayacak şekilde isteğiniz kadar video kaydedebilirsiniz ancak maksimum 100 tanesine erişim sağlayabilirsiniz. Ücretli versiyonunda bir kişi bir video mesajı oluşturur ve diğerleri onu izler, paylaşır ve tepki verir. Yalnızca video oluşturan kişiler için ücret alınmaktadır.

Daha detaylı bilgi için: https://www.loom.com/  

Ücret: Ücretsiz, Ücretlisi (8$/aylık)

Desteklenen OS: Mac, Windows, iOS, and Android

Icecream Screen Recorder

Icecream Screen Recorder, ekranınızın belirli bir alanını kaydetmenizi veya ekran görüntüsü olarak kaydetmenizi sağlayan, kullanımı kolay ücretsiz bir ekran kaydedici yazılımıdır. Uygulamaları, oyunları, video eğitimlerini, web seminerlerini, canlı yayınları ve çok daha fazlasını kaydedebilirsiniz. Ekranı, ses ve web kamerasıyla birlikte kaydedebilirsiniz. Ekran kaydınıza ya da görüntünüze, metin, ok ve şekiller ekleyebilirsiniz. Ekran Kayıtlarınızı kolayca YouTube, Dropbox, ve Google Drive’a yükleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümle her video için yalnızca 5 dakika kayıt süresi mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için: https://icecreamapps.com/tr/Screen-Recorder/

Ücret: Ücretsiz, Pro (29,95$) bir defalık ücret ödeme ve sonsuz(lifetime) kullanım.

Desteklenen OS: Windows, Mac and Android

Free Cam

Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz bir diğer program Free Cam programıdır. Tüm ekranınızı, ekranın belirli bir alanını veya tek bir pencereyi seçip ekran kaydı alabilirsiniz. Programın içinde yerleşik ses ve video düzenleme araçları mevcuttur. İsterseniz videonun belirli bir yerinde ses seviyenizi ayarlayabilirsiniz. Ekran kaydı HD kalitesinde olacak olup (.wmv) formatında olacaktır. Videolarınızı kolay bir şekilde tek bir tıkla YouTube’e yükleyebilirsiniz. Web kameranızı kullanabilmek için Cam Pro’yu satın almanız gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için: https://www.freescreenrecording.com/

Ücret: Ücretsiz, Cam Pro (227$/yıllık)

Desteklenen OS: Windows

Apowersoft Free Online Screen Recorder

Bu programı ilk kez kullanacaksanız programın başlatıcısını yüklemeniz gerekiyor. Sonrasında ise online olarak sınırsız bir şekilde ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bu program web tabanlı bir program olmasından dolayı kullanışlı bir program olabilir. Bu yüzden hemen hemen her cihazda kullanabilirsiniz. Ekran kaydı yapmak için herhangi bir program indirip kurmanıza gerek yoktur. Web üzerinden kolay bir şekilde ekran kaydı almayı başlatabilirsiniz. Kaydettiğiniz videoları MP4, WMV, AVI, FLV, MPEG, VOB, ASF ve GIF olarak dışa aktarabilirsiniz. En önemli özelliklerinden bir tanesi ekran kaydı sırasında yazı yazabilir veya önemli bir yere vurgu yapabilirsiniz. Ayrıca bu programı kullanabilmek için çevrimiçi olmanız gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için: https://www.apowersoft.com/free-online-screen-recorder

Ücret: Ücretsiz

Desteklenen OS: Web Tabanlı

AceThinker Free Online Screen Recorder

Bu çevrimiçi ve ücretsiz sesli ekran kaydedici programıyla ekran kaydını oluşturmak için hem ses hem de video kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra, web kameranız aracılığıyla video ve ses kaydı yapabilirsiniz. Ayrıca, sistem seslerini dahil edebilir veya kapatabilirsiniz, ses girişi seçeneklerini sistemden veya harici bir mikrofon aracılığıyla kullanmak üzere yapılandırabilirsiniz. Öğretici videolar ve çevrimiçi konferansları kaydetme dahil her türlü ekran kaydı almanıza olacak tanır. İhtiyaç duyulan alana göre tüm ekranı kaydetmenize veya masaüstünden belirli bir alanı kaydetmenize yardımcı olur. Kayıtlarınızın istediğiniz herhangi bir yerde oynatılabilmesini ve paylaşılabilmesini sağlamak için kaydedilen videoyu AVI, MOV, WMV, FLV, MP4 ve çok daha fazlası dahil olmak üzere tüm popüler video formatlarında kaydedebilirsiniz. İsterseniz videoyu doğrudan YouTube, Google Drive veya Dropbox’a yükleyerek istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: https://www.acethinker.com/free-screen-recorder

Ücret: Ücretsiz

Desteklenen OS: Web Tabanlı, Chrome, Mozilla ve Internet Explorer


Siz de ekran kaydı almak için kullandığınız programları yorum kısmından yazabilirsiniz.

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Bir cevap yazın